Individuella resultat/ essäer

Essäer
Översikt
Hem
JoRa

Sthig Jonasson:
Individuella resultat

Här medan presenteras de individuella resultat som är kända.


Frank Marshall,
Smålands nation, 9 januari 1912
+18 =6 1
Vinst mot: Oscar Ahlund, A. Ankarsten, W. Brodd, Richard Enström (UNTs mångårige schackskribent), E. Eriksén, K. Eriksson, B. Hellsten, O. Hilding, G. Lagerström, A. Aurell, H. Laurell, Willgott Lundell, M. Nordin, G. Pettersson, H. Strandberg, Primus Wahlmark (riksdagsman (s) och SSFs vice ordförande 1940 41), E. Wistedt och O. Öberg
Remi mot: Gustaf Brodd, L. Eriksson, J. A. Roos (problemist och administratör, SSFs hedersledamot 1930), W. Sjökvist, Hans Sperber och M. Wiberg
Förlust mot: K. Olsson

Gustaf Nyholm, Upplands nation, 13 januari 1917
+17 =4 14
Förlust mot: Richard Enström, I. Joelson, I. Karlson, G. Lagerström, H. Laurell, Willgott Lundell, Hjalmar Mandal, H. Renberg, N. Pihlblad, Harry Svensson, Primus Wahlmark, A. Åberg, F. Åslund och H. Österblad

Aaron Nimzowitsch, UASS Svartbäcksgatan 37, 18 januari 1921
Konsultationspartier +4 =1
Remis mot: G. Lagerström, E. Eriksson och Östlind

Aaron Nizowitsch, Upplands nation, 19 januari 1912
+23 =7 4
Remi mot: Primus Wahlmark, Gustaf Brodd, Knapp, Stolt, Oscar Ahlund, Birger Gustafsson och Willgott Lundell
Förlust mot: G. Lagerström, Richard Enström, Erik Andersson och D. Gustafsson

Karl Berndtsson, 28 februari 1924
+17 =4 10
Remis mot: K. Björner, Richard Enström, Birger Gustafsson och Primus Wahlmark
Förlust mot: E. Andersson, S. Björkman, Emil Eriksson, E. Löfqvist, Harald Malmgren, B. Pettersson, H. Sjögren, J. Stolt, Erland Törnblom och Rulle Westlén

Rudolf Spielmann, Hantverksföreningen, 12 december 1924
+18 =23 7
Vinst mot: J. Stolt, A. Holmer, Alf Johansson, M. Jansson (studentkårens tränare), E. Holm, A. Blomberg, Einar Lindholm, E. Törnblom, H. Forsberg, E. Claesson, E. Norlund, Edvard Forsberg, H. Marmén, N. Stolt, F. Lundin, Bror Pettersson, O. Zander och Nils Jonsson
Remi mot: F. Lundell, Richard Engström, H. Paulsson, Willgott Lundell, H. Svensson, B. Gustafsson, E. Ahlund, Emil Eriksson, E. Drougge, G. Janson, I. Wenzel, E. Sjökvist, N. Lagergren, G. Waxin, R. Forsberg, H. Kyrning, K. Bergsten, H. Sjögren, Eskil Andersson, E. Blomqvist, A. Delin, E. Berggren och A. Öhman
Förlust mot: Bernhard Österlind, E. Liljestrand, G. Lagerström, Oscar Ahlund, Rulle Westlén, C. Jonsson och B. Pihl


Bernhard Kagan
, UASS Svartbäcksgatan 37, 31januari 1928
+12 =14 8
Förlust mot: E. Eriksén, N. Vedin, E. Holm, D. Nylander, C. Schelin, M. Nordin, Oscar Ahlund och O. Öberg

Efim Bogoljubov, Norrlands nation, 26 november 1928
+20 =8 13
Remi mot: N. Didner, N. Lagergren, Willgott Lundell, D. Nylander, H. Pettersson, B. Pihl, Harry Svensson och Primus Wahlmark
Förlust mot: John Collett, Richard Enström, E. Eriksson, E. Forsberg, H. Hansson, A. Holm, Conny Jansson, H. Krantz, E. Lindholm, Harald Malmgren, G. Nyman, H. Sjögren och N. Stolt

Gösta Stoltz, 3 mars 1931
+21 =2 4
Remi mot: Birger Envall och R. Ahlqvist
Förlust mot: John Collett, H. Hansson, N. Lagergren och H. Sjögren

Gideon Ståhlberg, UASS Svartbäcksgatan 37, 3 november 1932
+22 =6 5
Remi mot: Å. Jansson, N. Bergström, Å. Lundqvist, G. Waxin, Eskil Andersson och G. Nyman
Förlust mot: John Collett, K. Jansson, J. Värngren, B. Andersson och K. Ahl 

Gideon Ståhlberg, UASS Svartbäcksgatan 37, 1 februari 1934
+18 =9 3
Förlust mot: A. Hultberg, Eskil Andersson och Harald Malmgren  

Gideon Ståhlberg , UASS Svartbäcksgatan 37, 10 november 1935
+23 =3 1
Remi mot: Kurt Jansson, Ture Andersson och E. Streijffert
Förlust mot: G. Reinhardt  

Paul Keres, UIF Kungsgatan 44, 6 maj 1938
+29 =5 2
Remi mot: Richard Enström, E. Forsberg, E. Johansson, H. Lindström och G. Norlander
Förlust mot: N. Ek och N. Lagergren

Erik Lundin, UASS, Fyris torg 1, 4 december 1938
+17 =7 5
Remi mot: Kurt Jansson, H. Lindström, S. Lindvall, Harry Lundin, Harald Malmgren, H. Pettersson och Åke Tapper
Förlust mot: John Collett, A. Eklund, Ragnar Johansson (konstnären), O. Moberger och Sune Pettersson

Gösta Stoltz, UASS Fyris torg 1, 31 oktober 1941
+18 =7 7
Remi mot: Arne Eriksson, E. Gustafsson, B. Franzén, A. Hultberg, Ragnar Johansson, S. Landström och E. Karlsson
Förlust mot: B. Dahlin, Arnold Eriksson, E. Henriksson, Kurt Jegerborn, E. Lindberg, Harry Pettersson och Åke Tapper


Rudolf Spielmann
, UIF Kungsgatan 44, 28 november 1941
+ 28 = 12 6
Remi mot: K. Bohlin, E. Gustafsson, J. Hasselgren, Gunnar Hjort, E. Henriksson, A. Hultberg, Ragnar Johansson, Rune Johansson, Harald Norell, E. Olsson, E. Sjöqvist och Åke Tapper
Förlust mot: B. Dahlin, Birger Envall, E. Hasselberg, Conny Jansson, Harald Malmgren och H. Pettersson  

Ragnar Krogius, UASS Fyris torg 1, 24 april 1950
+15 =5 5
Remi mot: Erik Söderlund, R. Rollving, K. Bohlin, U. Elmerskog och A. Harrå
Förlust mot: A. Köks, A. Wik, O. Persson, L. Andersson och S. Sandin

Andor Lilienthal, Folkets hus, 13 oktober 1952
+24 =7 1
Remi mot: Primus Wahlmark, B. Wesslén, E. Holmgren, E. Karlsson, S. Sandin, N. Blondin och K. Muutra
Förlust mot: blev B. Nilsson

Paul Keres, Folkets hus, 26 september 1955
+26 =6 1
Remi mot: Harald Malmgren, Berndt Sehlstedt, Ulf Norevall, A. Wik, A. Loit och Sven Ceder
Förlust mot: S. Pettersson  

Vladas Mikenas, Folkets hus, 26 september 1955
+24 =5 2
Remi mot: A. Nilsson, John Andersson, K. Törnkvist, Mättä och R. Skålberg
Förlust mot: Å. Sööder och R. Nordlund (Piteå)

Nikola Padevski, Folkets hus, 27 april 1956
Tidssimultan +12 3
Förlust mot: N. Jacobsson, Erik Söderlund och Ulf Norevall  

Laszló Szabó, Folkets hus, 3 mars 1957
+28 =6 3
Remi mot: K. Hansson, Ivar Gumaelius, Bo Göransson, Arthur Illerbrand, Bernelind och Wahl
Förlust mot: Palmkvist, Alexander Hildebrand och Martin Nehlin (Heby)

Paul Keres, Folkets hus, 14 januari 1958
+23 =1 2
Remi mot: Ragnar Johansson (konstnären som hade vunnit de marockanska blixtmästerskapen 1956)
Förlust mot: Alexander Hildebrand och Ingvar Hjorth


Paul Keres
, Folkets hus, 8 januari 1960
Klocksimultan +11
Vinst mot: Arnold Eriksson, Jan Erik Westman, Avo Raud, Timo Karlsson, Lennart Rohlin, Sthig Jonasson, T. Östberg, Ragnar Johansson, Börje Jansson, Alexander Hildebrand och Elmar Wendelin (Sandviken)

Andor Lilienthal, Slottskällan, 22 mars 1964
+21 1
Förlust mot: Henry Gustavsson

Tigran Petrosjan, Slottskällan, 22 mars 1964
+27=1 1
Remi mot: Lars Falk
Förlust mot: Bo Gustafsson

Nona Gaprindasjvili, Folkets hus, 16 februari 1967
+9 =6 6
Remi mot: Danell, Malmberg, Arthur Illerbrand, Ulla Hecht, Ragnar Johansson och Björn-Erik Höijer (författaren)
Förlust mot: Conny Svensson, A. Arnesson, Ulf Kihlberg, Ulf Norevall, A. Uisk och L. Isaksson

Ragnar Johansson spelar för ASK vid en lagmatch. (I bakgrunden Nils Lundahl.)

Ulf Andersson, UASS, 1 september 2001
+19 =2 1
Vinst mot: Anders Wallgren, Per Nyberg, Jan Höglund, B. Wesslén, Henrik Sundström, Peter Eriksson, Torbjörn Bäcklin, Gunnar Johansson, Magnus Holm, Jens Modigh, Erik Diderholm, Johan Stenson, Staffan Engström, Jonas Lundvik, Thomas Franzén, Albin Mohlin, Ingvar Kennbäck, Gösta Widén och Arthur Illerbrand
Remi mot: Håkan Liljeblad och Henrik Lindberg
Förlust mot: Josef Styf

Ulf Andersson, UASS, 21 september 2002
+15 =2
Vinst mot: Per Nyberg, Jan Verendel, Pelle Ahlberg, Karl-Wilhelm Lundberg, Arthur Illerbrand, Fredrik Gustavsson, Josef Styf, Henrik Sundström, Sivak Kolian, Sahak Kolliyan, Göran Lindh, Albin Mohlin, Åke Husman, Ashoke Mitra och Thomas Franzén
Remi mot: Jerker Nilsson och Magnus Eriksson

Ulf Andersson, UASS, 3 december 2003
+20 =2
Vinst mot:
Remi mot:  

Ulf Andersson, UASS, 18 december 2004
+16
Vinst mot:

Åter till Simultan i Uppsala 1906 - 2004
Simultanpartier
 

  Reviderad 2005-02-04

Sthig Jonasson 2005 Upp